هات اسپات چیست؟

اتصال بی سیم به اینترنت زمانیکه در منزل یا دفتر کار خود نیستید. هات اسپات های بی سیم، اکسس پوینت ها (نقاط دسترسی) بی سیمی هستند که معمولا در اماکن عمومی وجود داشته و دسترسی به اینترنت برای دستگاه های سیاری چون لپ تاپ یا تلفن های هوشمند را، زمانی که در دفتر کار یا منزلتان نیستید فراهم می آورد. اماکن معمول تحت پوشش (هات اسپات) وای فای شامل کافه ها، کتابخانه ها، فرودگاه ها و هتل ها می باشند. هات اسپات ها این امکان را برای شما فراهم می آورند تا هر کجا که می روید آنلاین باشید، اما برخی نگرانی های امنیتی نیز ایجاد می نمایند.

چگونه یک هات اسپات را پیدا کنیم

لپ تاپ مجهز به سیستم وایرلس یا دیگر دستگاه ها مانند تبلت یا تلفن هوشمندتان زمانی که در محدوده شبکه های وایرلس قرار می گیرید، ممکن است به شما اطلاع دهند.

اگر اطلاعات شبکه های وایرلس در دسترس منطقه را سریعا دریافت نکردید، می توانید به بخش تنظیمات شبکه دستگاه خود رفته تا هات اسپات های محدوده خود را بیابید. شما می توانید آنها را در جاهای مختلفی پیدا کنید. برای نمونه:

 • زمانی که به فروشگاه های استارباکز قدم می گذارید، مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید تا تلفن هوشمندتان به شما اطلاع دهد که هات اسپات وای فای در دسترس قرار دارد. هر مغازه ای دارای صفحه خانه مخصوص به خود می باشد. شما باید تنها روی گزینه پذیرفتن مقررات و اتصال به شبکه (Accept & Connect) کلیک نمایید. البته که، نواحی تحت پوشش محدود به فروشگاه های استارباکز نیستند. تقریبا همه کافی شاپ ها به قطار در حرکت وای فای پیوسته اند.
 • معمولا رستوران هایی که پوشش اینترنت ارائه می کنند، اطلاعات مرتبط با آن را بر روی کارت روی میزهایشان یا در بخش ورودی رستوران نوشته اند. احتمالا نیاز است تا شما پسورد (گذرواژه) را برای ورود به خدمات اینترنت از آنها بپرسید.
 • زمانی که در هتل اقامت دارید، از مسئول پذیرش در مورد پسورد وای فای یا روند اتصال به شبکه سوال کنید. سرویس ارائه شده ممکن است به صورت رایگان بوده و یا برای مصرف به صورت روزانه هزینه ای را پرداخت نمایید. اگر چه هتل ها معمولا دسترسی اینترنت از طریق سیم را ارائه می کنند، اما برخی آن را به ویژه در بخش های عمومی هتل به حالت بدون سیم نیز ارائه می دهند.
 • اکثر فرودگاه ها هات اسپات رایگان ارائه نموده و روند ورود کاربر را در سرتاسر بخش های ترمینال های خود به نمایش عموم گذاشته اند. فروشگاه های بزرگ نیز همین حالت را دارند.
 • بسیاری از کتاب فروشی ها دارای هات اسپات برای مشتریان خود هستند.
 • اغلب کتابخانه و دیگر ساختمان های عمومی دارای پوشش های وای فای می باشند

یک جستجوی سریع در مورد نواحی تحت پوشش در شهرتان (یا شهری که می خواهید از آن دیدن نمایید) لیستی بلندبالا از نقاطی که در آنها می توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید را به نمایش می گذارد.

درحالیکه بسیاری از این نواحی سرویس هایشان به صورت رایگان عرضه می گردد، برخی هات اسپات ها نیازمند ثبت نام یا پرداخت مبلغی برای استفاده هستند.

اتصال به هات اسپات

اتصال به یک هات اسپات برای استفاده از اینترنت معمولا با صفحه وبی که به معرفی آن هات اسپات و قوانین مرتبط با استفاده از آن می پردازد، آغاز می گردد. اگر هات اسپات شبکه وای فای محافظت شده یا مخفی باشد، لازم است تا اطلاعات کلید امنیتی و نام شبکه (SSID) را از متصدی سرویس هات اسپات دریافت نمایید تا آن را وارد نموده و اتصال درستی به شبکه مذکور برقرار کنید. زمانی که برای اتصال پسورد لازم است، شما باید آن را وارد نموده و با قوانین مرتبط با نوع مصرف موافقت کنید که معمولا این درخواست را از شما دارند تا کاربری پیرو قوانین و درستکار باشید. سپس اتصال خود به شبکه بی سیم هات اسپات که معمولا با نام شبکه شناخته می شود، را پذیرفته یا آغاز می نمایید.

موارد احتیاط امنیتی در زمان به کارگیری یک هات اسپات

مشکل مربوط به استفاده از هات اسپات های عمومی فقط همین است: امکان استفاده از آنها برای عموم باز است. تقریبا شما این امکان را دارید تا اتصال را با هرکسی در هر زمان به اشتراک بگذارید. یک هات اسپات، روتر (مسیریاب) وای فای محافظت شده به وسیله پسورد در منزل یا محل کارتان نیست. هکرهای شرور می توانند یک هات اسپات عمومی را بسیار ساده تر از یک اکسس پوینت خصوصی، هک کنند. شما می توانید احتیاطهای لازم را پیش از آنکه برای نخستین بار به هات اسپات متصل شوید به کار گیرید:

 •  امکان اشتراک گذاری فایل ها روی هرکدام از پوشه های دارای دسترسی عمومی بر روی لپ تاپ یا دیگر دستگاه های خود را خاموش کنید.
 • برای محافظت آنتی ویروس نصب نموده و فایروال آن را روی دستگاه خود فعال کنید تا از انتقال بدافزارها از دستگاهی آلوده که هات اسپات را با شما به اشتراک گذاشته است، جلوگیری نمایید.
 • از چگونگی اشتراک گذاری فایل ها توسط دستگاه سیار یا لپ تاپ خود اطلاع حاصل نموده و این بخش ها را محدود نمایید. برای مثال، لپ تاپ های مک از airdrop استفاده می کنند. بسته به تنظیماتی که انجام داده اید، یک هکر می تواند فایلی از طریق ایردراپ به دستگاه مکینتاش شما بفرستد بدون آنکه شما از آن اطلاع داشته باشید.
 • یک VPN روی دستگاه خود نصب کنید. یک شبکه خصوصی مجازی VPN کل ترافیک وب شما را رمزگذاری کرده، در نتیجه حتی اگر هک شوید، اطلاعاتتان قابل خواندن نخواهد بود.
 • اتصال اتوماتیک به شبکه های اطراف را خاموش کنید.

اتصال های اتوماتیک به شبکه را خاموش کنید

برخی از لپ تاپ ها و دستگاه های سیار به طور اتوماتیک به هات اسپاتی که در محدوده آن قرار گرفته اند متصل می شوند که این موضوع از نظر امنیتی خوب نیست، به ویژه زمانی که هات اسپات توسط پسورد محافظت نشده باشد.

در بسیاری موارد، شما می توانید از طریق تنظیمات منو از این اقدام جلوگیری نمایید. محل قرارگیری این تنظیمات بسته به دستگاه متفاوت است. مثال های زیر را مشاهده نمایید:

 • در دستگاه آیفون، به مسیر Settings > Wi-Fi رفته و دکمه متحرک کنار گزینه  Ask to Join Networks را روی On قرار دهید.
 • در لپ تاپ های ویندوزی، با استفاده از کلید میانبر Windows + I بخش تنظیمات (Settings) را باز کنید. روی گزینه Network and internet > Wi-Fi کلیک نمایید. زیر قسمت یافتن وای فای، گزینه Connect to suggested hotspots را خاموش نمایید.
 • بسیاری از دستگاه اندروید دارای تنظیماتی در بخش Settings > More > Mobile Networks هستند که می تواند غیرفعال شود.
 • در لپ تاپ های مک، به مسیر System Preferences > Network رفته و روی بخش کنار گزینه Ask to join new networks کلیک نمایید.

درباره هات اسپات های سیار

درنظر بگیرید که شما در حال رانندگی در یک بزرگراه فاقد کافی شاپ، کتاب فروشی یا فرودگاه هستید و با ناامیدی در جستجوی اینترنت هستید. اگر در این شرایط قرار داشتید، بدانید که برخی لپ تاپ ها و تلفن های هوشمند می توانند در نقش یک هات اسپات وای فای سیار ایفای نقش نمایند. ماشین را کنار جاده نگه دارید، از طریق سیگنال های شبکه تلفن همراهتان به اینترنت متصل شوید و سپس اتصال اینترنت را با لپ تاپ خود به اشتراک بگذاریددر مورد بسیاری از ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه، نیاز است که امکان هات اسپات سیار را پیشتر فعال کرده باشید و مبلغ ماهانه برای این سرویس را بپردازید.

استفاده از هات اسپات سیار، باتری تلفن همراه شما را سریعتر از حد معمول خالی کرده و همچنین میزان اطلاعات مصرفیتان نیز افزایش می یابد. بسته به شبکه تلفن همراه، 3G, 4G و یا LTE، سرعت اتصال (بجز LTE) به اندازه ای که انتظار دارید سریع نبوده، اما زمانی که این مورد تنها دسترسی شما به اینترنت است، احتمالا ارزش این کندی سرعت را نیز دارد.

اگر نمی خواهید که باتری تلفن هوشمندتان به سرعت خالی شود، می توانید یک دستگاه مجزا برای ایجاد هات اسپات های سیار خریداری نماییداین دستگاه ها هم نیازمند اتصال به روش سلولی (از طریق شبکه تلفن همراه) و قراردادهای مرتبط با آن می باشندالبته، دستگاه شما باید بتواند به سیگنال سلولی دسترسی داشته باشد. اگر پوشش شبکه سلولی وجود نداشته باشد، شما هم برای اتصال به اینترنت شانسی ندارید. پس به رانندگی خود ادامه دهید. به زودی به یک فروشگاه استارباکز خواهید رسید.

هات اسپات پلاس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تیم ما از شنیدن نظرات و پیشنهادات و پاسخ به سوالات شما خوشحال خواهد شد.