هات اسپات میکروتیک

mikrotik hotspot استفاده از اینترنت در مکان های عمومی معمولا با اتصال به یک شبکه وای فای امکان پذیر میشود. ورود به شبکه نیازمند وارد نمودن رمز عبوری است که صاحب شبکه وای فای در اختیار تمامی  کاربران میگذارد. اطلاعات در این شبکه ها با یکی از پروتکل های مرسوم رمز گذاری میشوند و توسط دیگران قابل مشاهده نیست. اما اتصال به شبکه با اشتراک گذاری یک رمز عبور بین کاربران ناشناس و اختصاص تمامی پهنای اینترنت به آنها بدون اعمال کنترل منجر به بروز مشکلاتی میشود. فرض کنید که یک رستوران یا کافی شاپ برای ارائه اینترنت رایگان به مشتریان خود یک شبکه وای فای راه اندازی کند. اولین مشکل به دلیل عدم دریافت اطلاعات شناسایی از کاربری که درخواست رمز میکند به وجود می آید زیرا عواقب استفاده های نادرست مانند آسیب رسانی به سایت های دیگران که ممکن است توسط این کاربر انجام شود، مشکلاتی برای صاحب شبکه به وجود خواهد آورد.

مشکل دوم به دلیل عدم اعمال کنترل بر روی میزان مصرف کاربران به وجود می آید. سه فاکتوری که  برای کنترل اینترنت وجود دارند عبارتند از سرعت اتصال، میزان دانلود و آپلود، و مدت زمان اتصال. عدم تعریف و کنترل سرعت اتصال کاربران میتواند به راحتی منجر به غیرقابل استفاده شدن اینترنت شود زیرا یک کاربر به سادگی میتواند تمامی پهنای باند اینترنت موجود را اشغال کند و این باعث کند شدن کاربران دیگر میشود.

در ایران حجم اطلاعاتی که از طریق اینترنت منتقل میشود را بالک یا ترافیک میگویند و مشترکان اینترنت به ازای مصرف این حجم هزینه پرداخت میکنند. عدم کنترل حجم اینترنت مصرفی کاربران که شامل میزان دانلود و آپلود است باعث افزایش هزینه های اینترنت میشود.

زیاد اشغال بودن یک میز در رستوران یا کافی شاپ به دلیل مصرف اینترنت نیز از دیگر مسائلی است که ممکن است باعث شود صاحب کسب و کار تمایل کمتری برای ارائه اینترنت رایگان داشته باشد. بنابراین عدم کنترل بر روی مدت مصرف اینترنت نیز از دیگر مشکلات شبکه های اینترنت رایگان است.

مشکل سوم زمانی رخ میدهد که همسایگان کسب و کار شروع به سوء استفاده از اینترنت وای فای کنند. همانطور که گفته شد یک رمز عبور بین تمامی کاربران به اشتراک گذاشته میشود و این کار سوء استفاده دیگران را ساده و شبکه شما را ناامن میکند.

مدیریت اینترنت از طریق هات‌اسپات میکروتیک

با استفاده از نرم‌افزار اکانتینگ هات‌اسپات پلاس و یک روتر میکروتیک میتوان شبکه وای فای به صورت  هات اسپات راه اندازی کرد که کنترل کاربران در آن به سادگی انجام میشود و هیچ رمزی بین کاربران به اشتراک گذاشته نمیشود. صاحب شبکه از طریق پنل مدیریتی تحت وب میتواند بسته های اینترنتی مختلفی را تعریف کند. در این بسته ها میتوان فاکتورهای کنترلی مانند سرعت اتصال، حجم دانلود و آپلود، مدت زمان مصرف، و بازه مصرف و حتی هزینه هر بسته را تعریف کرد. تعریف هزینه برای هر بسته اختیاری است و امکان فروش اینترنت را فراهم میکند. کاربر بدون نیاز به رمز به شبکه وای فای وصل میشود و پس از ورود به صفحه درخواست رمز هدایت میشود. در این صفحه با وارد نمودن شماره موبایل و اطلاعات اولیه مانند نام و فامیل درخواست رمز میکند. پس از ارسال درخواست یک نام کاربری و رمز به همراه یک لینک برای کاربر پیامک میشود. کاربر میتواند با استفاده از این نام کاربری و رمز و یا کلیک بر روی لینک به اینترنت دسترسی پیدا کند.
لینک های مرتبط: Hotspot Introduction Customizing Hotspot IP/Hotspot

برچسب ها:,

هات اسپات پلاس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تیم ما از شنیدن نظرات و پیشنهادات و پاسخ به سوالات شما خوشحال خواهد شد.